Svake godine Odjel za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske organizira znanstveni skup „Hrvatski prirodoslovci“ koji se danas, u suradnji s Ogrankom Matice hrvatske u Šibeniku i Javnom ustanovom Priroda Šibensko-kninske županije, održava u Gradskoj knjižnici „Juraj Šižgorić“ u Šibeniku, s naglaskom na razvoj prirodoslovlja u Šibensko kninskoj županiji.
Na samom početku, sve sudionike je pozdravila predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Šibeniku, prof. Zdenka Bilušić, a u svom pozdravnom govoru župan Šibensko-kninske županije, dr. sc. Marko Jelić, istaknuo je važnu ulogu Matice hrvatske za razvoj hrvatske kulture i znanosti:
– Veliko mi je zadovoljstvo poželjeti vam dobrodošlicu u najstariji samorodni hrvatski grad na Jadranu, Šibenik i Šibensko-kninsku županiju. Kad su naši preci gradili šibensku katedralu ili Tvrđavu sv. Nikole, primjenjivali su znanja iz prirodnih znanosti, a ova županija se zaista može pohvaliti velikim imenima kao što su Faust Vrančić ili šibenski liječnik i botaničar Robert Visiani. Bez tih ljudi i bez razvoja prirodoslovlja ne bi bili tu gdje jesmo odnosno ne bi imali ovako razvijenu industriju ili održivi turizam – kazao je župan i dodao da je ovogodišnje izdanje skupa privuklo brojne renomirane izlagače s aktualnim temama.
Kratki uvod u povijest znanstvenog skupa „Hrvatski prirodoslovci“ dala je i pročelnica Odjela za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske, mr. sc. Jasna Matekalo Draganović, koja je ujedno i otvorila skup:
– Naši znanstveni skupovi su se u početku održavali u Zagrebu, a u zadnjih dvadesetak godina i u drugim gradovima Hrvatske. Ovo nije prvi put da smo u Šibensko-kninskoj županiji, jer smo već jednom bili u Kninu. No, Šibenik je zaista poseban po svojoj vrlo bogatoj kulturnoj i povijesnoj baštini, ali i znanstvenoj baštini. Jedan dio predavanje bavit će se iznimnim zemljopisnim položajem Šibenika u samom središu Dalmacije i u blizini nacionalnih parkova i zaštićenih područja, a ostatak istaknutim znanstvenicima podrijetlom iz Šibensko-kninske županije – kazala je pročelnica te se zahvalila svima koji su pomogli realizaciji ovog znanstvenog skupa, među kojima i Šibensko-kninskoj županiji.
U program ovogodišnjeg, 33. po redu, znanstvenog skupa „Hrvatski prirodoslovci“ uvrštena su brojna predavanja vezana uz razvoj prirodoslovlja i poznate prirodoslovce iz povijesti Šibenika i okolice, a na rasporedu je i predstavljanje časopisa Matice, „Prirodoslovlje“, u kojem će biti objavljeni znanstveni i stručni radovi sa skupa. Sutra, 19. listopada, u organizaciji JU Priroda Šibensko-kninske županije, sudionici skupa će imati priliku posjetiti Tvrđavu sv. Nikole i Posjetiteljski centar „Kanal sv. Ante” u uvali Minerska.
Održavanje ovog znanstvenog skupa omogućili su Šibensko-kninska županija, Zaklada HAZU i Grad Šibenik.
Izvor: Šibensko kninska županija