U Kistanjama je održana jedinstvena gastro manifestacija „Taste like Kistanje – Buša na pjatu“, uz masterclass poznatih hrvatskih chefova Davida Skoke i Mate Sučića, panel raspravu i degustaciju delicija pripremljenih od ekološki uzgojenog mesa buše.
Buša ili ilirsko govedo je autohtona hrvatska pasmina goveda koja se na našim prostorima uzgaja već stoljećima, no danas nije toliko česta pojava u lokalnoj kuhinji. Kako bi to mijenjali odnosno širu javnost, posebice ugostitelje, upoznali sa specifičnostima uzgoja i pripreme mesa buše, 7. i 8. lipnja u Kistanjama je, u organizaciji Šibensko-kninske županije, Turističke zajednice Šibensko-kninske županije, Ruralnog poduzetničkog inkubatora „Krka“ u Kistanjama te Općine Kistanje održana jedinstvena dvodnevna gastro manifestacija „Taste like Kistanje – Buša na pjatu“.
Već prvog dana, poznati hrvatski chef David Skoko i mlada zvijezda gastro scene Mate Sučić održali su masterclass u moderno opremljenoj kuhinji Ruralnog poduzetničkog inkubatora u Kistanjama, na kojem su sudjelovali i učenici srednjih škola iz Šibenika i Knina. Nakon radionice na kojoj su se polaznici mogli upoznati s pripremama različitih „bokuna“ mesa buše, uslijedila je degustacija prvoklasnih delicija poput carpaccia, ragua, arancina od buše u kremi od tikvica ili trgane buše s kremom od čičoke.
Na panelu na temu „Održivost uzgoja i valorizacija mesa buše prema krajnjim korisnicima“, uz župana Šibensko-kninske županije dr. sc. Marka Jelića i chefa Davida Skoke, sudjelovao je i Ante Ivanković, profesor s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, predstavnici udruge uzgajivača buše, obrtničke komore i udruženja ugostitelja te voditelji i chefovi restorana.
Župan dr. sc. Marko Jelić istaknuo je važnost promidžbe domaćih i autohtonih proizvoda kao što je buša:
– S oko 1.700 grla i 52 poljoprivredna gospodarstva koja se bave uzgojem ove izvorne pasmine goveda, Šibensko-kninska županija je druga u državi. Manifestacijama kao što je ova cilj je upoznati javnost s vrijednošću lokalno proizvedenih, autohtonih proizvoda, čija je konzumacija dobra ne samo za zdravlje, već i za razvoj lokalnog gospodarstva i poljoprivrede, kao i očuvanje ovih prostora koji su nas stoljećima hranili i održavali na životu – kazao je župan i poželio da „Buša na pjatu“ preraste u tradiciju.
Šibensko-kninska županija, kroz svoj program potpora poljoprivredi, već godinama sufinancira nabavu grla stoke s naglaskom na autohtone sorte poput buše koja je uvrštena u Nacionalni program očuvanja izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj.
Drugog dana druženja s vrsnim hrvatskim chefovima, u Eko centru Kistanje organizirana je degustacija jela od mesa buše, uz prezentaciju prvoklasnih lokalnih vina i drugih proizvoda domaćih OPG-ova, a Ruralni poduzetnički inkubator već je najavio novu manifestaciju koja će se u Kistanjama održati prvog vikenda u mjesecu srpnju, pod nazivom „Zaboravljene marende.“
Izvor: Šibensko kninska županija